Myšlienka tzv. virtuálneho tunera je už hodne bradatá. Preto len v krátkosti popíšem, ako môžme využiť aj staršie železo(pc sat karty, alebo linux boxy) na rozšírenie portfólia tunerov na jednom boxe cez minisatip utilitu. Mám VU+ zero 4k(image VTi), na tento účel ideálne, nie preto, že ho práve mám, ale preto, že je fakt dosť výkonné. Stačí nainštalovať satip clienta. A následne nechať vyhľadať virtuálne tunery. Tie môžu bežať takpovediac na čomkoľvek(musí to mať funkčný eth a tuner), na čom dokážeme spustiť utilitku minisatip. Už dávnejšie som to testoval s PC kartou skystar, ide to vcelku ok. No keďže v4l drivre pre túto a podobné karty nie sú žiadnou výhrou, tak to nie je to pravé orech..é. Niekedy majú proste problém s preladením.
Nahodel som to ale na linux stb(antik mini 3s, keďže som nevedel čo s ním, lebo tam mám len osekanú enigmu) a výsledok je vcelku(alebo fakt) uspokojivý. Prepínanie svižné, stabilita ok, aj keď sa môže stať že to primrzne(u mňa by to zrejme chcelo upgrade siete). Proste mám z toho dobrý pocit. Chystám sa to ešte nahodiť na GM triplex (2xdvbs2,1xdvbt2), keďže aj na tento box existujú enigmi, ktoré som síce nemal moc v láske( a bežal som výlučne na Sparku), no na tento účel sa hodia, najmä ak môžu byť kľudne vypnuté.
Čo ma naozaj potešilo je napr. to, že minisatip dokáže hw descramble(otázne je koľko kanálov-dva určite). Proste minisatip môže byť skompilovaný v takpovediac lite verzii - musí vedieť zdetekovať tuner(--enable-linuxdvb) a to je asi tak všetko. Nie je potrebná libdvbcsa.
Prípadne si kanál dekóduje samotný klient.
Ďalším bonusom je to, že takto prehráte aj UHD kanál.
Proste pozbierajte staré krámy a spravte si z nich vtunery, pre dnes nabuchané mašiny je to malina.